* Ενημέρωση

Καλωσορίσατε στο HellenicWave!
Πριν μπείτε στη διαδικασία εγγραφής θέλω να γνωρίζετε ότι δεν περιλαμβάνει υλικό που υπόκειται στη νομοθεσία περί πνευματικής ιδιοκτησίας (torrents ή links).
Το HellenicWave είναι ένα φόρουμ με τουριστικά και ενημερωτικά θέματα.

Author Topic: Ντρέπομαι για τη κοινωνία μου  (Read 413 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Andreas

• Διαχειριστής
Ντρέπομαι για τη κοινωνία μου
« on: 28 October 2016, 06:16:26 PM »

Ντρεπομαι για τη κοινωνια που ζω.
Η επιβιωση των πιο πολλων γινεται κατω απο το πρισμα της υποκρισιας και της ψευτιας. Κατω απο το πρισμα αυτο πολλοι βρισκονται σε μια 'κλικα' που κανει οτι θελει ακομα και σε μικρες κοινωνιες. Για παραδειγμα θεσεις ανωτερες 'κερδιζονται' με λιγα χρονια υπηρεσιας και ενα πτυχιο 'θεωρητικο' και αφηνει εκτος ατομα με τα διπλασια ή και τριπλασια χρονια εμπειριας σε πολλους τομεις.
Τι θελουμε απο τη κοινωνια αυτη; Ατομα σε ανωτερες θεσεις με εμπειρια ή ατομα με θεωρητικες γνωσεις;
Ντρεπομαι για τη κοινωνια αυτη οπως εξελλισεται.
Δεν μπορει να μας φτιαξει τη χωρα η τροικα, οι θεσμοι ή οπως αλλιως λεγονται αν δεν αποκτησουμε λιγη αυτοκριτικη.
Αισθανομαι θλιψη αλλα θα μου περασει οχι γιαυτο που δεν κερδισα οπως θα επρεπε επειδη δεν ειμαι αρεστος αλλα για το πως γινομαστε, να φαει ο ενας τον αλλο. Δεν ειμαι αρεστος επειδη δεν υποκριθηκα αλλα ειπα τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη. Καποιοι αλλοι υποκριθηκαν οτι τους αρεσε αυτο, αλλα ειπαν ψεμματα.
Σε τι υποκριτικη κοινωνια ζουμε, Θεε μου.
Ντρεπομαι για τη κοινωνια που ζω.